امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
ارزش انتظار

    از فرمايشات حضرت اميرالمؤمنين ‏عليه السلام :

    أفْضَلُ عِبادَةِ الْمُؤْمِنِ اِنْتِظارُ فَرَجِ اللَّهِ.

    برترين عبادت مؤمن آن است كه از سوى خدا ، انتظار گشايش و فرج داشته باشد .

    ارزش انتظار

    انتظار، از ويژگى‏هاى عالىِ مردانى است كه در راه موفّقيت، گام برمى ‏دارند. زيرا بر اساس گفتار گهربارى كه خاندان وحى در پيرامون شخصيّت مردان بزرگ در دوران غيبت، بيان فرموده‏ اند؛ منتظران راستين ظهور، بافضيلت‏ترين مردمِ همه زمانها هستند.

    به اين جهت گروهى - با برداشت كاملى كه از مسأله انتظار دارند - آن را مهم‏ترين عامل موفّقيت، در اين روزگار مى‏ دانند و معتقدند، انسان مى‏ تواند همه عوامل تعالى و تكامل را در انتظار راستين جستجو نموده و به وسيله آن بر فراز آسمان معنويّت به پرواز درآيد و خود را از مشكلات و گرفتاريهاى اجتماعى و گرفتگى ‏هاى روحى نجات بخشد.

    انتظار، به معناى واقعى و كامل آن، حالتى است دشوار، كه گويى هاله‏ اى از اسرار، آن را احاطه كرده است و اندك مردمانى وارسته، به كمال آن راه يافته ‏اند و از بافته ‏هاى دشمنان سرتافته ‏اند.(1)

    زيرا انتظار در مرحله عالى و نهائى آن - كه در اصحاب خاص امام زمان ارواحنا فداه وجود دارد - به معناى آمادگى و كمك - با استفاده از قدرت‏هاى غير عادى - براى پياده كردن نظام آسمانى و خدمتگزارى در حكومت ملكوتى حضرت بقيّة اللَّه ارواحنا فداه است.

    انتظار، در هر مرحله‏ اى كه تحقق پذيرد، يك نوع استمداد باطنى از عالم غيب و راه تقرّب به خداوند است و اگر تداوم يافته و تكامل يابد، با مرور زمان تيرگي هايى كه در اعماق وجود انسان وجود دارد و در نفس و ضمير ناخودآگاه او قرار گرفته است، نابود مى ‏كند و دريچه ‏هايى از نور و روشنايى را در باطن انسان روشن مى ‏سازد و از اين طريق راه تكامل را به سوى او مى‏ گشايد. زيرا انتظار، حالت آمادگى در تمام ابعادِ لازم است و توجّه باطن را به سوى جهانى از صفا، صميميت و نورانيت جذب مى‏ كند. جهانى كه همه قدرت‏ها و توانايى‏ هاى اهريمنى و شيطانى در آن نابود مى‏ شود و انوار الهى بر اعماقِ جان همه انسانهاى سراسر گيتى مى‏ تابد.

    با توجه به اين حقيقت، مى‏ گوئيم: كسى به مراحل عالى صراط انتظار گام نهاده است، كه داراى قدرتهاى خارق العاده باشد. زيرا همان‏گونه كه مى‏ دانيم؛ حكومت امام عصر ارواحنا فداه، يك حكومت ملكوتى و فوق العاده مى‏ باشد - كه درك كامل آن برتر از قدرتِ انديشه ما است - و بايد ياورانى پروانه ‏وار گرداگرد حضرت بقيّةاللَّه ارواحنا فداه جمع گشته و در صف مقدّم به يارى آن بزرگوار بپردازند كه خود مرد راه باشند و قدرت اطاعت فرمانهاى ملكوتى آن بزرگوار را كه نياز به داشتن قدرتهاى خارق العاده دارد(2)، داشته باشند.

    رواياتى كه اوصاف و ويژگيهاى سيصد و سيزده تن از ياوران ممتاز امام عصر ارواحنا فداه را بيان مى‏ كنند، آنان را داراى قدرتهاى روحى و غير عادى - حتّى در زمان غيبت - معرفى مى‏ نمايند.


1) افرادى كه با توسل و ياد امام زمان عجل‏ الله تعالى فرجه الشريف مراسم انتظار را به پا مى ‏دارند، زيادند و بحمداللَّه برگزارى اين گونه مجالس رو به افزايش و گسترش است و مقصود ما نفىِ اين گونه مجالس و اين گونه افراد و منتفى بودن حالت انتظار در آنان نيست. زيرا انتظار داراى مراتب است و آنان كه به كمال انتظار و مراحل عالى آن راه يافته‏ اند، - گرچه تعدادشان كم است - از ميان همين گونه افراد برخاسته ‏اند و با تلاش و كوشش و تحمّلِ سختيها و ناگواريها، در راهى كه برگزيده‏ اند، از پاى ننشسته‏ اند.

 زخوف باديه دل بد مكن ببند احرام            كه مرد راه نينديشد از نشيب و فراز

2) در روايات متعدد به استفاده از قدرتهاى خارق العاده در حكومت امام عصر ارواحنا فداه، تصريح شده است.

 

    بازدید : 36104
    بازديد امروز : 63878
    بازديد ديروز : 299320
    بازديد کل : 150252458
    بازديد کل : 105545798