امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
مرحوم شيخ انصارى در منزل امام زمان‏ ارواحنا فداه

    مرحوم شيخ انصارى در منزل امام زمان‏ ارواحنا فداه

    اينك براى روشن شدن دل‏ها، جريانى را از شخصيت بزرگ جهان شيعه - كه به وسيله داشتن قدرت‏هاى غيبى در آشكار و نهان به يارى دين خدا برخاست - مى ‏آوريم:

    يكى از شاگردان مرحوم شيخ انصارى درباره ارتباط مرحوم شيخ انصارى با امام عصر ارواحنا فداه و تشرّف ايشان به منزل آن حضرت چنين گفته است:

    در يكى از زيارات مخصوصه حضرت ابا عبداللَّه الحسين‏ عليه السلام به كربلا مشرّف شده بودم. شبى بعد از نيمه شب براى رفتن به حمام از منزل بيرون آمدم، وچون كوچه‏ ها گِل بود، چراغى همراه برداشتم. از دور شخصى را شبيه به شيخ ديدم. چون قدرى نزديك رفتم، ديدم آرى شيخ است. در فكر فرو رفتم كه ايشان در اين موقع از شب، آن هم در اين گل ‏و لاى با چشم ضعيف به كجا مى‏ رود؟ من براى اين كه مبادا كسى او را كمين كرده باشد، آهسته در پى او روان شدم تا بر در خانه مخروبه ‏اى ايستاد و زيارت جامعه را با توجّه خاصى خواند و سپس داخل آن خانه گرديد!

    من ديگر چيزى نمى ‏ديدم ولى صداى شيخ را مى‏ شنيدم، گويا با كسى صحبت مى‏ كرد. من به حمام رفتم و بعد به حرم مطهّر مشرّف گشتم و شيخ را در حرم مطهّر ديدم. بعد از پايان مسافرت، در نجف اشرف خدمت شيخ رسيدم و جريان آن شب را به عرض وى رساندم. اوّل شيخ انكار كرد تا پس از اصرار زياد فرمود:

    گاهى براى رسيدن خدمت امام عصر عجل اللَّه تعالى فرجه الشريف مأذون مى‏ گردم و پشت درب آن منزل كه تو آن را پيدا نخواهى كرد مى‏ روم و زيارت جامعه را مى‏ خوانم؛ چنانچه ثانياً اجازه دهند، خدمت آن حضرت شرفياب مى‏ شوم و مطالب لازمه را از آن سرور مى‏ پرسم. سپس شيخ فرمود: تا زمانى كه در قيد حيات مى‏ باشم، اين مطلب را پنهان دار و به كسى اظهار مكن.(12)

    اين گونه شخصيّتهاى بزرگ و راه يافته داراى آمادگىِ كامل براى ظهور امام زمان ارواحنا فداه مى‏ باشند، نه آنان كه در زمان ظهور با تأويل و توجيه آيات قرآن مجيد، به جنگ با آن حضرت مى ‏پردازند!

 كليد گنج سعادت فتد به دست كسى

كه نخل هستى او را بود بَرِ هنرى

 چو مستعد نظر نيستى، وصال مجوى

كه جام‏ جم ندهد سود، وقت بى‏ بصرى


12) زندگانى و شخصيت شيخ انصارى : 106.

 

    بازدید : 35888
    بازديد امروز : 52956
    بازديد ديروز : 299320
    بازديد کل : 150230750
    بازديد کل : 105534876