امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
اهميّت مداومت بر دعا

اهميّت مداومت بر دعا

    مداومت بر دعا و اصرار ورزيدن در ادامه آن داراى نقش بسيار مهمّى در رسيدن به مقصود و بدست آوردن حاجت مى ‏باشد. و اين نكته بسيار مهمّى است كه همه كسانى كه با دعا سر و كار دارند، بايد به آن توجّه داشته باشند ؛ زيرا بيشتر افراد قدرت و توانائى آن را ندارند كه با خواندن يك دعا و يا يك زيارت، و يا گفتن يك ذكر، حاجت خود را بگيرند و به مقصودشان نايل شوند.

    به عنوان مثال : در بسيارى از امراض جسمانى اگر مرض سطحى باشد، يا تازه شروع شده و كهنه و مزمن نشده باشد مى ‏توان آن را با يك نسخه مداوا و معالجه نمود ؛ ولى اگر مدّت بيمارى طولانى و مرض كهنه گرديده باشد، بديهى است كه محتاج به تكرار معالجه و ادامه مصرف دارو است.

    در امراض روحى نيز جريان از همين قرار است، اگر شخصى گرفتارى روحى شديدى داشته باشد و يا در اصل شديد نبوده، ولى بر اثر گذشت زمان و طولانى شدن آن، در روح جايگزين و به آن معتاد شده، در اين صورت بديهى است كه مشكل اين گونه گرفتارى‏ها را با خواندن يك بار دعا نمى ‏توان برطرف نمود، بلكه نياز به تكرار دعا دارد ؛ همان گونه كه در بسيارى از امراض جسمانى انسان محتاج تكرار و تداوم استفاده از دارو است.

    بنابراين، همان گونه كه در امراض جسمى مداوا را ادامه مى ‏دهيم تا دارو كاملاً اثر خود را ببخشد، در مواردى كه نياز به دعا مى ‏باشد نيز بايد خواندن دعا را همچنان ادامه دهيم تا اثر آن ظاهر شود.

    البتّه ممكن است افرادى با خواندن يك دعا، يا ذكر يك اسم از اسماء اللَّه، به نتيجه برسند ولى اين گونه افراد در مجتمع بشرى نادر الوجود و كمياب‏اند و عموم افراد نبايد توقّع داشته باشند كه مانند آنان با خواندن يك بار دعا، نتيجه ‏اى كه آن‏ها مى‏ گيرند، بگيرند.

    اين يكى از جهاتى است كه در روايات درباره الحاح و اصرار در دعا تأكيد شده است.

 

    بازدید : 4371
    بازديد امروز : 17575
    بازديد ديروز : 44832
    بازديد کل : 88510225
    بازديد کل : 68828410