امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
تشكيل مجالسِ دعا براى تعجيل ظهور امام زمان عجّل اللَّه تعالى فرجه

تشكيل مجالسِ دعا

    براى تعجيل ظهور امام زمان عجّل اللَّه تعالى فرجه

    همانگونه كه ممكن است انسان به تنهايى براى تعجيل ظهور امام زمان صلوات اللَّه عليه دعا كند، ممكن است دسته جمعى دعا نموده و با تشكيل مجالس دعا، ياد آن حضرت را تجديد كند.

    بر چنين اجتماعى علاوه بر دعا، امور نيك ديگرى نيز مترتّب است مثل : احياء و زنده نگه داشتن امر ائمّه معصومين عليهم السلام و ياد احاديث اهل بيت عليهم السلام و...

    صاحب كتاب گرانقدر «مكيال المكارم» رحمه الله تشكيل اين مجالس را از وظايف مردم در زمان غيبت امام زمان ارواحنا فداه شمرده است، مجالسى كه در آن‏ها مولاى ما صاحب الزمان صلوات اللَّه عليه ياد مى ‏شود، و مناقب و فضايل بيكرانش نشر مى‏ گردد، و در آن مجالس براى حضرتش دعا مى‏ شود، و جان و مال در طبق اخلاص گذاشته شده و پيشكش حضرت مى ‏شود.

    ايشان مى ‏فرمايد : تشكيل چنين مجالسى ترويج دين خدا و بلندى و اعلاء كلمه اللَّه، و يارى بر نيكوكارى و تقوا و تعظيم شعائر الهى، و يارى ولىّ خدا است.

    علاوه بر همه اينها بهترين دليل، گفتارى است دلنشين از امام به حقّ ناطق جعفر بن محمّد الصادق عليهما السلام كه در كتاب شريف «وسائل الشيعة» و غير آن روايت شده است، آنجا كه مى‏ فرمايد :

 تزاوروا، فإنّ في زيارتكم إحياءاً لقلوبكم وذكراً لأحاديثنا، وأحاديثنا تعطّف بعضكم على بعض، فإن أخذتم بها رشدتم ونجوتم، وإن تركتموها ضللتم وهلكتم، فخذوا بها وأنا بنجاتكم زعيم.(104)

 به ديدار همديگر بشتابيد، زيرا چنين ديدارهائى باعث زنده شدن دل‏هاى شما و يادآورى احاديث ماست، و ذكر احاديث ما شما را نسبت به يكديگر دلسوز و مهربان مى‏ كند، اگر احاديث ما را به گوش جان بسپاريد و عمل كنيد هدايت شده و از مهالك رهائى خواهيد يافت، و اگر آنان را به بوته فراموشى بسپاريد گمراه شده و هلاك خواهيد شد، پس به آنها عمل كنيد كه من رهايى شما را ضامن هستم.

    چگونگى دلالت اين روايت بر مطلب ما : حضرت در اين سخن درربار براى امر به «ديدار همديگر رفتن» علل و اسبابى قرار داده است، يعنى چرا بايد به زيارت و ديدار همديگر شتافت؟ چون سبب زنده نگه داشتن امر آنان و ياد آورى احاديث آن بزرگواران است.

    بنابراين، در نزد ائمّه معصومين عليهم السلام شكّى در رجحان واستحباب تشكيلِ مجالس ديدار كه در آنها يادى از امام ارواحنا فداه مى‏ شود و مناقب و آنچه مربوط به امر حضرت است بيان مى‏ گردد، نيست.

    دليل ديگر بر مطلب ما ؛ سخن گهربار حضرت امير مؤمنان على عليه السلام است كه در ضمن كلامى مفصّل مى ‏فرمايد :

 إنّ اللَّه تبارك وتعالى إطّلع إلى الأرض فاختارنا، واختار لنا شيعة ينصروننا، ويفرحون لفرحنا، ويحزنون لحزننا، ويبذلون أموالهم وأنفسهم فينا، اُولئك منّا و إلينا، الخبر.(105)

 همانا خداى متعال بر كره زمين واقف گرديد و ما را برگزيد، و براى ما شيعيانى برگزيد كه ما را يارى مى ‏كنند، و در سرور و شادى ما شاد مى‏ گردند، و در حزن و اندوه ما غمگين مى‏ شوند، و جان و مال خويش را در راه ما مى‏ بخشند، آنان از ما هستند و به سوى ما باز خواهند گشت....

    توجّه و هشدار : مى‏ توان گفت كه در بعضى از اوقات تشكيل چنين مجالس واجب و ضرورى است ؛ مثلاً هنگامى كه مردم در پرتگاه انحراف و گمراهى قرار گيرند، و تشكيل چنين مجالسى باعث جلوگيرى آنان از تباهى و فساد، و سبب هدايت و راهنمائى آنان به راه هدايت گردد.

    وجوب اين امر با توجّه به ادّله امر به معروف و نهى از منكر و راهنمائى گمراهان و بازدارى اهل بدعت و گمراهان بدست مى آيد، و در واقع در همه حالات خداى تعالى حافظ و نگهدارنده است.(106)


104) وسائل الشيعة : 567/11.

105) الخصال : 635/2.

106) مكيال المكارم : 169/2. 

 

    بازدید : 4254
    بازديد امروز : 17414
    بازديد ديروز : 44832
    بازديد کل : 88509902
    بازديد کل : 68828249