امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
مكان‏هاى مخصوص به آن حضرت ارواحنا فداه

مكان‏هاى مخصوص به آن حضرت ارواحنا فداه

    جهت اطّلاع بيشتر خوانندگان محترم، به بررسى برخى از مكان‏هايى مى پردازيم كه ويژه آن حضرت هستند.

    مرحوم محدّث نورى مى ‏نويسد : بر كسى پوشيده نيست كه اماكنى وجود دارد كه اختصاص به حضرت بقيّة اللَّه ارواحنا فداه دارد و به مقام آن حضرت معروف شده است مانند : «وادى السلام» در نجف اشرف، و مسجد سهله در شهر كوفه، و مقامى معروف در شهر حلّه، و مسجد جمكران در شهر قم و غير اين اماكن.

    به نظر مى‏ رسد كه در اين مكان‏ها عدّه ‏اى از عاشقان و دلباختگان، حضرتش را ديده و به فيض تشرّف محبوب رسيده ‏اند، يا اينكه در اين مكان‏ها معجزه ‏اى از حضرتش رخ داده است، و به همين جهت جزء اماكن شريف و مبارك به شمار آمده ‏اند.

    اين اماكن، محلّ انس و آرامش و فرود آمدن ملائك هستند، و تردّد شياطين در اين مكان‏ها اندك است، و همين امر يكى از اسباب اجابت دعا و پذيرش عبادت در پيشگاه حق تعالى است.

    در برخى از روايات مى‏ خوانيم : خداى متعال دوست دارد در اماكن مقدّسه - مانند مساجد و حرم‏هاى امامان عليهم السلام و زيارتگاههاى فرزندان ائمّه عليهم السلام و قبور صلحا و نيكوكارانى كه در شهرهاى دور و نزديك واقع‏ اند - پرستش شود.

    آرى ؛ اين خود از الطاف غيبى الهى است كه بندگانش را مورد لطف خود قرار داده است ؛ بندگانى كه نيازمند درگاه الهى هستند، آنان كه راه را گم كرده و در پى معرفتند، آنان كه راه و چاره ‏اى براى خود نمى‏ بينند و مضطرّند، آنان كه از بيمارى رنج مى‏ برند، قرض‏داران و ستمديدگان، آنان كه از دشمنان خود خائف و ترسانند، آنان كه نيازمند و محتاجند و همه آنهائى كه غم و اندوه وجودشان را فرا گرفته و افكارشان مشوّش و ظاهرشان ژوليده و حواسّشان پراكنده شده، همه و همه به اين مكان‏هاى مقدّس پناه مى ‏آوردند و با تضرّع به وسيله صاحب اين اماكن دست نياز به سوى خداى متعال دراز مى ‏كنند و علاج دردها و درمان بيمارى‏ها و دفع گزند افراد شرور را درخواست مى‏ نمايند.

    اى بسا كه با دست پر از اين مكان‏ها برمى‏ گردند، بيمارى كه براى شفا آمده با بهبودى برمى‏ گردد، و ستمديده ‏اى كه براى دادخواهى آمده، با گرفتن حقّ خود بر مى‏ گردد، و مضطربى كه نگران بوده با آرامش خاطر برمى ‏گردد.

    طبيعى است كه هر اندازه در ادب و احترام اين مكان‏ها بكوشند در برابر آن خير زيادى را خواهند ديد.

    احتمال دارد كه همه اين مكان‏ها داخل در عنوان خانه‏ هايى باشد كه خداوند بزرگ درباره آن‏ها امر فرموده است كه : بايد مقام آنها والا و نام خداى تعالى در آنها ياد شود و مدح فرموده كسانى را كه در بامدادان و شامگاهان در آنجا به تسبيح حق تعالى مشغول مى‏ شوند. و اين مقام، گنجايش ندارد كه بيش از اين به شرح و توضيح مطلب بپردازيم.(107)


107) نجم الثاقب : 473. 

 

    بازدید : 4346
    بازديد امروز : 3311
    بازديد ديروز : 6042
    بازديد کل : 93250187
    بازديد کل : 71198401