امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
توجّه به وظايف دوران غيبت

توجّه به وظايف دوران غيبت

    گرچه ما اين كتاب را - با توفيق خداوند و لطف حضرت بقيّة اللَّه ارواحنا فداه - درباره آشنايى با يكى از وظايف زمان غيبت يعنى دعا براى تعجيل ظهور امام زمان صلوات اللَّه عليه، تأليف نموده ‏ايم ؛ ولى سزاوار است در مقدّمه آن، بعضى از وظيفه‏ ها و برنامه‏ هاى ديگر دوران تاريك غيبت را نيز بيان كنيم ؛ گرچه اميدواريم ان شاء اللَّه فرج آن حضرت را به زودى شاهد بوده و در پايان دوران غيبت باشيم ؛ زيرا بنا بر رواياتى كه از ائمّه اطهار عليهم السلام وارد شده، لازم است كه هر صبح و شام متوقّع واقع شدن ظهور آن امام همام و چشم به راه آمدن او باشيم.

    متأسّفانه در اين زمينه تاكنون مردم نوعاً از تمام وظايفى كه در دوران غيبت به عهده دارند بى‏ اطّلاعند، و كتاب‏هاى ارزنده‏ اى كه در اين باب نوشته شده مشتمل بر بعضى از وظيفه‏ هاى زمان تاريك غيبت مى ‏باشد. و چنانچه مردم از اوّلين روزهاى سياهِ غيبت با حال تباه خود آشنا مى شدند، عصر غيبت اين گونه طولانى نمى‏ شد.

    به هر حال همه مردم بالأخصّ كسانى كه داراى وظيفه بيان اين گونه مسائل بوده‏ اند و از گفتن آن غفلت يا تغافل ورزيده‏ اند، بايد از عمل خود سخت غمگين و شرمسار باشند.

    آيا سزاوار است امير عالَم هستى كه عالِم به همه نيازمنديها در اين منظومه و همه منظومه‏ ها و كهكشان‏هاست در ميان ما باشند و ما از آن حضرت غافل باشيم؟

    آيا سزاوار است قواى مغزى ميلياردها انسان بر اثر پنهان بودن نور خدا همچنان در پرده ظلمت قرار داشته باشد؟

    آيا سزاوار است ميلياردها انسان هر يك جام جهان نمائى به نام قلب با خود همراه داشته باشند و از عظمت آن بى‏ خبر باشند؟

    آيا در چه زمانى قلب‏ها به حيات اصلى خويش بازمى‏ گردند و با زندگى عالى انسانى به معناى واقعى آشنا مى ‏شوند؟

    آيا در چه دورانى انسان‏ها به عظمت قلب خويش و آن آئينه‏ اى كه با آن مى ‏توانند جهانى را مشاهده كنند آگاه مى‏ شوند؟

    آيا در كدامين زمان تحرّكى در عقل و خرد و انديشه انسان‏ها پديد مى‏ آيد و جامعه بشريّت با گسترش دانش به مقامات عالى و والاى علمى راه پيدا مى‏ كند؟

    آيا در كدامين روزگار انسان‏ها بر اثر آشنا شدن با نور خدا، تيرگى‏ ها و تاريكى‏ ها، زورگويى‏ ها و تزويرها را كنار نهاده و به حكومت عادلانه الهى كه جهانى خواهد بود مى‏ رسند؟ آيا چه زمانى... و آيا چه زمانى...

    آيا اين‏ها همه، جز در حكومت حضرت بقيّة اللَّه ارواحنا فداه ميسّر است؟ پس چرا شُكوه آن زمان را احساس نمى‏ كنيم؟ و چرا از تيرگى اين زمان شِكوه نمى ‏نمائيم؟ چرا از وضع جهان در آينده(115) آگاهى نداريم؟ و چرا به وظيفه‏ هاى دوران غيبت عمل نمى‏ نمائيم؟!


115) رجوع كنيد به اثر ديگر مؤلّف : «دولت كريمه امام زمان ارواحنا فداه».

 

    بازدید : 4460
    بازديد امروز : 927
    بازديد ديروز : 4125
    بازديد کل : 104195529
    بازديد کل : 76794939