امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
2) دعاى ديگرى در روز عاشورا

(2)

دعاى ديگرى در روز عاشورا

    صالح بن عقبه از پدرش از امام باقر عليه السلام نقل مى ‏كند كه حضرت فرمود :

 كسى كه در ماه محرّم در روز عاشورا امام حسين عليه السلام را زيارت كند و آن را با حالت گريه در حرم ادامه دهد، در روز قيامت با ثواب دو هزار حجّ و دو هزار عمره و دو هزار جهاد در راه اسلام خداوند را ملاقات مى ‏كند، و ثواب هر جهاد و حجّ و عمره مانند ثواب كسى است كه همراه حضرت رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم و امامان هدايت‏گر عليهم السلام حجّ و عمره كرده و در ركاب آن حضرات جنگيده است.

    راوى مى‏ گويد : عرض كردم : فدايت گردم، كسانى كه در شهرها و مناطق دور هستند و امكان تشرّف به حرم آن حضرت را در چنين روزى ندارند چه كنند؟

    حضرت فرمود :

اگر كسى نمى ‏تواند از نزديك زيارت كند، به صحرايى برود، يا در خانه خود به پشت بامى بلند برود، و با اشاره به طرف حضرت سلام نمايد، و بر قاتلان حضرت با جدّيت تمام نفرين كند پس از آن دو ركعت نماز بخواند و اين عمل بايستى پيش از زوال آفتاب باشد.

 آنگاه بر امام حسين عليه السلام ندبه كند و گريه نمايد، و اگر در حال تقيّه نيست به خانواده ‏اش امر كند تا گريه كنند و اقامه عزا نمايند، و ناله و شيون نمايند، و به همديگر به جهت مصيبت امام حسين عليه السلام تسليت بگويند.

 اگر اين عمل را چنانكه گفتم انجام دهند من همه اين ثواب‏ها را از ناحيه خداوند متعال ضامن هستم.

 عرض كردم : فدايت گردم، شما ضامن و عهده دار هستى؟

 فرمود : آرى، من ضامنم براى كسى كه اين عمل را انجام دهد.

 عرض كردم : چگونه به همديگر تسليت بگويند؟

 فرمود : بگويند :  

أَعْظَمَ اللَّهُ اُجُورَنا بِمُصابِنا بِالْحُسَيْنِ، وَجَعَلَنا وَ إِيَّاكُمْ مِنَ الطَّالِبينَ بِثارِهِ مَعَ وَلِيِّهِ الْإِمامِ الْمَهْدِيِّ مِنْ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَيْهِمُ السَّلامُ.(1)


1) مصباح المتهجّد : 772، المصباح : 640، و مانند آن در كامل الزيارات : 325 وارد شده است.

 

    بازدید : 2612
    بازديد امروز : 17708
    بازديد ديروز : 44832
    بازديد کل : 88510491
    بازديد کل : 68828543