امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
بخش بيست و ششم : هشت زيارت از زيارت هاي حضرت امام رضا عليه السلام

بخش بيست و ششم

هشت زيارت

از زيارت‏هاى حضرت امام رضا عليه السلام

در اين بخش، هشت زيارت از زيارت‏ هاى حضرت امام رضا عليه السلام را نقل مى ‏كنيم.(1)

   آنچه رعايت آن براى زائرينِ محترم مهمّ است، توجّه به معناى زيارتى است كه ‏مى ‏خوانند.

   نكته مهمّ ديگرى كه بايد به آن توجّه داشته باشيم، اين است كه مقصود از توجّه به ‏معناى زيارت، فقط اين نيست كه مفهوم آنچه را كه مى خوانيم بدانيم؛ بلكه علاوه براين، بايد در فكر عمل به آن نيز باشيم.

   به عنوان نمونه در زيارت اوّل حضرت امام رضا عليه السلام، درباره امام زمان عجّل اللَّه تعالى ‏فرجه مى ‏خوانيم: «وَتَجْعَلُنا مَعَهُ فِي الدُّنْيا وَالْاخِرَة»؛ «خداوندا؛ ما را در دنيا و آخرت با آن‏ حضرت قرار ده».

   توجّه كامل به اين جمله از زيارت، در صورتى است كه تصميم به معيّت و همراه ‏بودن با امام زمان ارواحنا فداه را در تمام حالات و مراحل زندگىِ خود داشته باشيم و اين، فقط با لطف خدا و توجّه و عنايت اهل بيت ‏عليهم السلام ممكن و ميسّر است.

   ان شاء اللَّه زائرين گرامى پس از زيارت آن بزرگوار، اوّلين و مهمّترين حاجت خودرا تعجيل ظهور حضرت بقيّة اللَّه الأعظم عجّل اللَّه تعالى فرجه قرار دهند؛ زيرا همان‏ گونه كه ‏امام حسن عسكرى ‏عليه السلام به احمد بن اسحاق فرمودند، در ميان كسانى كه در عصر غيبت به امامت امام زمان ارواحنا فداه معتقد هستند، فقط كسانى از فتنه ‏هاى آخرالزمان ‏نجات مى ‏يابند كه خداوند آنان را به دعا نمودن براى تعجيل ظهور امام زمان عجّل اللَّه تعالى ‏فرجه موفّق نمايد(2).

__________________________

1) دو زيارت ديگر براى حضرت امام رضا عليه السلام روايت شده كه چون مخصوص روز چهارشنبه است، آن دو زيارت را در «بخش دهم: اعمال عبادى ايّام هفته ص 223 و 224» نقل كرده ‏ايم.

2) رجوع كنيد به بحار الأنوار: 24/52.


بازدید : 9347
بازديد امروز : 1379
بازديد ديروز : 9289
بازديد کل : 82786049
بازديد کل : 65925354