امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
چند نكته ديگر

چند نكته ديگر

از حكمتِ زيارت بگذريم كه اين، از آنِ مردان خدا است. «عنقا را بلند است‏ آشيانه» و «سيمرغ ديگر است و سى مرغ ديگر»، و سخن گفتن از آن براى برخى ‏ملال‏ آور است.

   گاهى انسان بر اثر بى ‏توجّهى و يا كم‏ توجّهى و مخلوط شدن نيّت‏ها و انجام برخى‏ از كارهاى ناپسند، ثواب اعمالى را كه خداوند كريم در قرآن مجيد بارها آن را با لفظهاى گوناگون آورده است از دست مى ‏دهد و از حكمت مهمّ آن - كه به دست‏ آوردن ارتباط با خدا و اهل بيت ‏عليهم السلام است  –  بى ‏بهره مى ‏ماند.

   آنان‏كه حيا و حجاب را رعايت نمى‏ كنند، آنان‏كه مواظب ديدگان خود نيستند، آنان‏كه از موسيقى ‏هاى ... دست بر نمى ‏دارند و... بايد بدانند: آنان‏كه «سى لحن باربد»(24) را گوش مى‏ كردند سرانجام سر به تيره خاك بردند، اينان هم كه موسيقى را با «همراهِ» خود تا كنار ضريح حضرت امام رضا عليه السلام همراهِ خود مى ‏برند و...، نيز سرانجام‏ خواهند مرد و نه از خسرو اثرى خواهد ماند و نه از پرويز! و در زير لحد بايد از سى‏ لحن باربد و يا ... پاسخ دهند.

   آيا سزاوار است انسان از گوشه و كنار ايران يا جهان، راه‏ هاى طولانى را براى ‏زيارت حضرت امام رضا عليه السلام بپيمايد ولى به خاطر انجام اين‏گونه كارها، جلالت وعظمت و زيبايى بارگاه نورانى آن حضرت را درك نكند و دلش در بند ديگران و امور ديگر باشد؟!

متأسّفانه وهّابيّت براى از بين ‏بردن ارزش و اهميّت زيارتِ اهل بيت‏ عليهم السلام تلاش ‏مى‏ كند و مى‏ خواهد عظمت و ارزش زيارت را از نظر زائرين نابود كرده و يا حداقل ‏كم ‏رنگ نمايد. يكى از مؤثّرترين راه ‏هاى آن‏ها براى رسيدن به اين هدف، ترويج از زيارت ‏هايى است كه همراه با انجام كارهاى ناپسند مى ‏باشد.

   آن‏ها از يك سو مردم را به مسافرت‏هاى غير سالم تشويق مى ‏كنند و از سوى ديگر مى ‏خواهند عظمت مقام اهل بيت‏ عليهم السلام را در نظر مردم كم ‏رنگ نمايند. آن‏ها در پنهان ‏سازى مقام اهل بيت‏ عليهم السلام وارث و بازمانده بنى ‏اميّه و بنى ‏العبّاس و نشخوار كننده ‏خوراك شيطانى معاويه و عمروعاص هستند.

   هرچه آنان بكوشند كه نام و ياد خاندان وحى‏ عليهم السلام را از قلب و زبان مردم بزدايند ولى خداوند خود فضيلت و جلال اين خاندان را براى مردم آشكار مى ‏سازد. بهتر است در ارتباط با اين گفتار، كلامى از حضرت امام رضا عليه السلام بياوريم:


24) سى لحن باربد: چند سرود است كه باربد – موسيقى ‏دان معروف دوره ساسانى - براى خسروپرويز مى‏ نواخت و آن ‏ها را مى ‏خواند.

 

    بازدید : 7929
    بازديد امروز : 17914
    بازديد ديروز : 44832
    بازديد کل : 88510903
    بازديد کل : 68828749