امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
خدّام حضرت امام رضا عليه السلام

خدّام حضرت امام رضا عليه السلام

امام رئوف حضرت امام رضا عليه السلام در آخرين لحظات عمر - كه در آتش زهر مى ‏سوختند - تمام خدمتگزاران خود را فراخواندند و در كنار سفره با آنان نشستند تا همگى طعام بخورند.

آن حضرت در حيات خود با خدمتگزارانشان مهربانى ويژه ‏اى داشتند و الآن نيز به كسانى كه به عنوان خدمتگزارى پذيرفته ‏اند، توجّه بيشترى دارند.

خدّام حضرت علىّ بن موسى الرضا عليهما السلام از نظر آشنايى با اخلاق و رفتار آن حضرت، وظيفه حسّاس ‏ترى دارند.

   اين وظيفه خدّام امام رئوف، حضرت امام رضا عليه السلام است كه با آگاهى از اين نكته، رأفت و مهربانى آن حضرت را با پذيرايى شايسته و خدمتگزارى به زوّار آن حضرت ‏ادامه دهند.

   گرفتار تندى و خشونت - كه از اخلاق حضرت امام رضا عليه السلام نبوده است - نشوند و با مهربانى و آرامش، زوّار را پذيرايى و راهنمايى نمايند.

   آنان بايد نسبت به مقام حضرت امام رضا عليه السلام معرفت و آشنايى پيدا كنند و بدانند در چه بارگاه با عظمتى گام نهاده‏ اند.

   آنان بايد توجّه داشته باشند كه هر مكانى از حرم در طول صدها سال، قدمگاه‏ حضرت صاحب الزمان ارواحنا فداه است.

   خدّام حضرت امام رضا عليه السلام بايد بدانند در ميان زوّار آن حضرت، امام زمان ارواحنا فداه، و اولياء الهى كه مورد توجّه خاصّ خداوند مى ‏باشند حضور دارند. مبادا با تندى ‏نمودن به زوّار به يكى از اولياء خدا توهين كنند.

   علاوه بر اين، حضرت امام رضا عليه السلام به همه زوّار خود با رأفت و مهربانى ‏مى ‏نگرند، حتّى گناهكاران را مى ‏پذيرند و شرمسارى و توبه آنان را قبول مى ‏نمايند؛ پس خدّام حرم بايد به همه زوّار با ديده احترام بنگرند.

   خدّام حضرت امام رضا عليه السلام بايد توجّه داشته باشند كه مردم از تمام نقاط جهان با آداب و فرهنگ ‏هاى گوناگون به زيارت آن حضرت مى ‏شتابند، بديهى است در ميان‏ آنان كسانى هستند كه نياز به راهنمايى دارند و تندى و خشنونت با آنان اثر منفى دارد.

   نبايد با زوّار آن حضرت به گونه ‏اى رفتار كنند كه از آمدن به زيارت با خاطره ‏اى‏ دلگيركننده به وطن بازگردند؛ زيرا آنان به خدّام حضرت امام رضا عليه السلام با ديده احترام‏ مى ‏نگرند و در نتيجه توقّع بيشترى از آنان دارند.

   بنابراين خدّام حضرت امام رضا عليه السلام بايد از صبر و بردبارى، حوصله وخويشتن ‏دارى برخوردار باشند و بدانند زوّار آن حضرت، ميهمانان آن بزرگوارند و با آنان آنگونه كه حضرت امام رضا عليه السلام مى ‏پسندند رفتار نمايند.

خدّام و زوّار حضرت امام رضا عليه السلام نه تنها در حرم بايد مواظب افكار و رفتار خود باشند، بلكه بايد قبل از تشرّف به خدمت آن حضرت، اگر اشتباهى انجام داده اند آن را با اعمال پسنديده جبران كنند.

   خدّام حضرت امام رضا عليه السلام نيز توجّه داشته باشند كه آن حضرت كسانى را كه به مقام خدمتگزارى قبول كرده ‏اند ياوران خود مى ‏دانند، و همان‏ گونه كه از آنان انتظار بيشترى دارند، با نگاهى پرفروغ‏تر به آنان مى ‏نگرند؛ زائران گرامى نيز بايد به اين نكته ‏توجّه داشته باشند و به آنان احترام بگذارند.

 

    بازدید : 7912
    بازديد امروز : 3376
    بازديد ديروز : 6042
    بازديد کل : 93250318
    بازديد کل : 71198466