امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
(2) نماز حاجت يا نماز رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم

(2)

نماز حاجت يا نماز رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم

كه از حضرت امام رضا عليه السلام روايت شده است

سيّد بن طاووس‏ رحمه الله به سند معتبر از حضرت امام رضا عليه السلام روايت كرده است كه از آن ‏حضرت، از نماز جناب جعفر طيّار سؤال كردند. حضرت فرمودند:

چرا از نماز حضرت رسول ‏صلى الله عليه وآله وسلم غافليد؟ شايد حضرت رسول ‏صلى الله عليه وآله وسلم نماز جعفر را انجام نداده باشد و شايد جعفر نماز آن حضرت را انجام نداده باشد.

راوى گفت: پس آن نماز را به من بياموزيد.

حضرت امام رضا عليه السلام فرمود:

دو ركعت نماز بجا مى‏ آورى، در هر ركعت يك مرتبه سوره «حمد» و پانزده ‏مرتبه سوره «إنّا أَنْزَلْناهُ في لَيْلَةِ الْقَدْرِ» مى ‏خوانى، و در ركوع و بعد از سر برداشتن و در سجده اوّل و بعد از سر برداشتن، و در سجده دوّم و بعد از سر برداشتن؛ هر يك پانزده مرتبه سوره «قدر» را مى‏ خوانى، سپس تشهّد خوانده وبعد از آن سلام مى ‏گويى.

و چون فارغ شوى ميان تو و خدا گناهى نمى ‏ماند مگر آنكه آمرزيده مى‏ شود وهر حاجت كه بطلبى رواست و بعد از آن، اين دعا را مى‏ خوانى:

لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ رَبُّنا وَرَبُّ ابآئِنَا الْأَوَّلينَ...(2) .(3)

مرحوم علّامه مجلسى فرموده: اين نماز از نمازهاى مشهور است و عامّه و خاصّه‏ در كتب خود روايت كرده ‏اند و بعضى آن را از نمازهاى روز جمعه شمرده ‏اند و از روايت، اختصاصى معلوم نمى‏ شود و ظاهراً در ساير روزها نيز مى‏ توان انجام داد.(4)


2) اين دعا را در «بخش نوزدهم: ص 374» مى ‏آوريم.

3) زاد المعاد: 515، جمال الاُسبوع: 162، هديّة الزائرين و بهجة الناظرين: 636، بحار الأنوار: 170/91، مستدرك الوسائل: 272/6.

4) زاد المعاد: 516.

 

    بازدید : 15585
    بازديد امروز : 3821
    بازديد ديروز : 5981
    بازديد کل : 84975992
    بازديد کل : 67043930