امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
بى‏ بندوبارى يهود و دشمنى آنان با اسلام

بى‏ بندوبارى يهود

و دشمنى آنان با اسلام

   يكى از عوامل بسيار مهمّ دشمنى يهوديان با اسلام، شكست اقتصادى يهود بود. همه مى ‏دانند يهوديان تا چه حد به‏ مسائل اقتصادى و جمع كردن سرمايه و مال و ثروت، اهميّت مى‏ دهند. و چون خود را برترين نسل بشر! مى ‏دانند، تا چه‏ اندازه سعى و كوشش مى ‏كنند كه از نظر مالى بر همه مردم برترى داشته باشند. و براى به دست آوردن برترى اقتصادى به ‏هر گونه فساد اخلاقى و به هر كار غير انسانى دست مى‏ زنند. از فساد و فحشاء، شراب، قمار و ترويج هر وسيله نابودكننده دست‏ بردار نيستند تا از آن‏ها براى انباشتن مال و ثروت خود استفاده كنند!

   با ظهور اسلام و نفوذ اخلاق اسلامى در ميان جوانان و ساير جوامع بشرى، بى‏ بند و بارى، فحشا و شراب‏خوارى از ميان برداشته شد و با وجود پيامبر اكرم ‏صلى الله عليه و آله و سلم مردم كارهاى خلاف و ناشايست را ترك مى ‏كردند و به سوى اخلاق انسانى و تشكيل بازار اسلامى رو مى ‏آوردند.

   به اين جهت، بازار يهوديان بى‏ رونق شد و در بسيارى از كسب و كارهاى حرام يا برچيده شد و يا رونق آن‏ ها از ميان‏ رفت؛ به ويژه كه پيامبر اكرم ‏صلى الله عليه وآله وسلم دستور دادند در مدينه بازارى با رعايت قانون اسلام تشكيل شود. «به اين جهت با هجرت پيامبر اكرم ‏صلى الله عليه وآله وسلم به مدينه، يهوديان آن سامان - كه متشكّل از سه قبيله بنى قينقاع، بنى‏ قريظه و بنى‏ نظير بودند - منافع اقتصادى خود را در معرض خطر جدى يافتند؛ زيرا آن‏ ها در مدينه كارخانه‏ هاى مشروب‏ سازى، مراكز فحشا ومحلّ‏ هايى براى چَرا و پرورش خوك ‏ها ترتيب داده بودند. همچنين احتكار طلا و نقره و معاملات ربوى و اسلحه‏ سازى، تنها در اختيار آن‏ ها بود.

   خلاصه آن‏كه يهوديان، نبض اقتصادى مدينه را در دست داشتند. امّا با ظهور اسلام و تشكيل حكومت اسلامى در مدينه، امتيازهاى اقتصادى و سودهاى سرشار يهود در معرض خطر قرار گرفت و بازار يهود از رونق افتاد. اين بدان‏ خاطر بود كه جوانان مدينه ديگر سراغ ميكده‏ هاى آن‏ ها نرفته، مردم مدينه از گوشت خوك استفاده نمى‏ كردند كه اين امر لطمه‏ هاى جبران‏ ناپذيرى بر اقتصاد يهود وارد آورد.»(44)

   در كتاب «محمّد صلى الله عليه وآله وسلم رسول الحرّية» نقل شده: رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم به تجّار مسلمانان مدينه دستور داد تا بازار مستقلّى در مدينه به وجود آورند ... به دنبال شكل‏ گيرى چنين بازارى در مدينه و به دليل رعايت قانون‏ هاى اسلامى و عدالت و انصاف در معاملات تجارى، بازرگانان بسيارى از اطراف و اكناف به اين بازارها رو آوردند و اين امر منجر به كساد بازار يهود شد(45)­.(46)

   شكست اقتصادى يهوديان و از دست دادن بسيارى از راه ‏هاى درآمد و كسب، يهوديان را دشمنان كينه‏ توز مسلمانان‏ قرار داد و به اين جهت تا توانستند براى ريشه‏ كن ساختن اسلام و روى آوردن مسلمانان به عصر جاهليّت تلاش كردند. بنابراين شكست اقتصادى و كساد بازار آنان يكى از دليل ‏هاى عمده دشمنى يهوديان با اسلام و مسلمانان مى‏ باشد.


44) اسرائيليات القرآن: 42، و بنگريد به: المفصّل فى تاريخ العرب قبل الاسلام: 543/6.

45) به نقل از اسرائيليّات القرآن: 43.

46) اسرائيليّات و تأثير آن بر داستان‏هاى انبياء در تفاسير قرآن: 54.

 

 

    بازدید : 13247
    بازديد امروز : 62779
    بازديد ديروز : 299320
    بازديد کل : 150250262
    بازديد کل : 105544701