امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
2 - دعاى ديگرى در روز عاشورا

(2)

دعاى ديگرى در روز عاشورا

  صالح بن عقبه از پدرش از امام باقر عليه السلام روايت مى‏ كند كه فرمود :

 آن كس كه در دهمين روز محرّم ، حسين بن على عليهما السلام را زيارت كند و تمام روز را نزد قبر مطهّرش گريان باشد ؛ روزى كه خدا را ملاقات مى‏ كند ثواب دو هزار حجّ و دو هزار عمره و دو هزار غزوه (جهاد) دارد كه ثواب هر غزوه و حجّ و عمره آن ، مانند ثواب كسى است كه با پيامبر و امامان هدايتگر، حجّ و عمره بجاى آورده و جهاد كند.

  گفتم : فدايت شوم ، اگر كسى در نقطه‏ اى دور دست بود كه امكان رسيدن به قبر امام حسين عليه السلام را در اين روز نداشت چه كند ؟

 فرمود :

اگر آن گونه بود ، به صحرايى برود و يا به مكان بلندى در خانه‏ اش رود و با اشاره (به حضرت امام حسين عليه السلام) سلام كند و در لعن و نفرين بر قاتلانش ، تلاش كند و پس از آن دو ركعت نماز بگزارد ؛ و بايد اين اعمال را در آغاز روز قبل از زوال خورشيد انجام دهد .

 سپس بر امام حسين عليه السلام گريه و ندبه كند و به هر كس كه در خانه ‏اش حضور دارد (جز كسى كه از او تقيّه مى‏ كند) امر كند كه بر آن حضرت بگريند و با اظهار جزع و بى‏ تابى ، بر اين مصيبت در خانه‏ اش عزادارى بپا نمايد و به يكديگر تعزيت بگويند. اگر اين كارها را انجام دهد من ضمانت مى‏ كنم كه همۀ آن اجرها را نزد خداوند بلند مرتبه ، داشته باشد .

 گفتم : فدايت گردم ، آيا شما براى ايشان اين گونه ضمانت مى‏ كنى ؟

 فرمود : آرى ، من ضامن هستم و عهده‏ دار براى كسى كه آن را انجام دهد .

 گفتم : چگونه به يكديگر تعزيت بگوييم ؟

 فرمود : بگوييد : أَعْظَمَ اللَّهُ اُجُورَنا بِمُصابِنا بِالْحُسَيْنِ ، وَجَعَلَنا وَ إِيَّاكُمْ مِنَ الطَّالِبينَ بِثارِهِ مَعَ وَلِيِّهِ الْإِمامِ الْمَهْدِيِّ مِنْ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَيْهِمُ السَّلامُ . (3)

خداوند اجرهاى ما را بر مصيبت‏مان بر حسين ، بزرگ گرداند ، و ما و شما را از انتقام‏جويان خونش همراه با وليّش، امام و پيشواى هدايت‏ شده از آل محمّد - كه سلام بر آنان باد - قرار دهد .


3) مصباح المتهجّد : 772 ، المصباح : 640 ، و مانند آن در كامل الزيارات : 325 وارد شده است .

 

 

 

    بازدید : 7636
    بازديد امروز : 1391
    بازديد ديروز : 9289
    بازديد کل : 82786073
    بازديد کل : 65925366