امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
استحباب زيارت حضرت بقيّة اللَّه ارواحنا فداه در هر زمان و مكان

استحباب زيارت حضرت بقيّة اللَّه ارواحنا فداه

در هر زمان و مكان

علّامه مجلسى رحمه الله مى‏ گويد : زيارت حضرت بقيّة اللَّه ارواحنا فداه در هر مكان و هر زمانى مستحبّ است، و فضيلت آن در سرداب مقدّس و كنار قبرهاى مطهّر اجداد و نياكان طاهرين او عليهم السلام بيشتر است.

    زيارت آن حضرت در اوقات شريف بويژه شب ميلاد با سعادت آن حضرت يعنى شب نيمه شعبان - بنابر صحيح‏ترين روايت - و شب قدر كه ملائكه و روح به خدمتش فرود مى‏ آيند، مناسب ‏تر است.(1)

    اكنون روايتى را در اين مورد نقل مى ‏نماييم :

    سليمان بن عيسى از پدرش نقل مى ‏كند و مى‏ گويد : به امام صادق عليه السلام عرض كردم : هر گاه نتوانستم به محضر مقدّس شما بيايم، چگونه شما را زيارت كنم؟

    راوى گويد : حضرت فرمود :

 اى عيسى ؛ اگر نتوانستى نزد من بيايى، روز جمعه غسل كن يا وضو بگير و بر پشت بام خانه خود برو، و دو ركعت نماز بخوان و روى به من كن، زيرا كسى كه مرا در حال زندگيم زيارت كند گويا مرا بعد از مرگم زيارت كرده، و كسى كه مرا بعد از مرگ زيارت كند، در واقع در حال حيات و زندگيم زيارت كرده است.

    علاّمه مجلسى رحمه الله در توضيح اين حديث شريف مى گويد :

    اين حديث بيانگر آن است كه زيارت امامِ زنده بدين نحو جايز است، واين بهترين دليل براى زيارت حضرت قائم ارواحنا فداه است كه انسان مى‏ تواند در هر مكانى كه بخواهد رو به سرداب مقدّس نموده و حضرتش را زيارت كند.(2)

    شيخ بزرگوار كفعمى رحمه الله مى‏ گويد : زيارت حضرت بقيّة اللَّه ارواحنا فداه در هر مكان و زمانى مستحبّ است، و در موقع زيارتش مستحبّ است براى تعجيل فرج و ظهورش نيز دعا شود. خواندن زيارت آن بزرگوار در «سرّ من رآى» در سرداب مقدّس آن حضرت تأكيد شده است.(3)


1) بحارالأنوار : 119/102.

2) بحار الأنوار : 366/101.

3) البلد الأمين : 432.  

 

    بازدید : 1868
    بازديد امروز : 17568
    بازديد ديروز : 44832
    بازديد کل : 88510211
    بازديد کل : 68828403