امام صادق علیه السلام : اگر من زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کنم ، در تمام زندگی و حیاتم به او خدمت می کنم.
3- نماز براى وسعت رزق كه از جناب محمّدبن عثمان قدّس سرّه نقل شده است

(3)

نماز براى وسعت رزق

كه از جناب محمّد بن عثمان قدّس سرّه نقل شده است

    مبشّر بن عبدالعزيز روايت كرده و مى‏ گويد : خدمت امام صادق عليه السلام بودم كه يكى از شيعيان وارد شد و عرض كرد : قربانت شوم ، من فقير و نيازمندم .

    امام صادق عليه السلام فرمود :

 منتظر باش ، تا روز چهارشنبه فرا رسد ؛ آن روز را و روز پنجشنبه و جمعه را كه بعد از آن است روزه بگير . هنگام ظهر روز جمعه ، بر بالاى پشت بامت يا به دشت و صحرا برو و به گونه ‏اى كه هيچ كس تو را نبيند رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم را زيارت كن ، آن گاه در همان جا دو ركعت نماز به جاى آور . سپس بر دو زانويت بنشين و آن‏ها را بر زمين بچسبان و در حالى كه رو به قبله هستى دست راستت را بالاى دست چپت رو به آسمان بالا ببر و بگو:

    أَللَّهُمَّ أَنْتَ أَنْتَ ، إِنْقَطَعَ الرَّجاءُ إِلّا مِنْكَ ، وَخابَتِ الْآمالُ إِلّا فيكَ ، يا ثِقَةَ مَنْ لا ثِقَةَ لَهُ ، لا ثِقَةَ لي غَيْرُكَ ، إِجْعَلْ لي مِنْ أَمْري فَرَجاً وَمَخْرَجاً ، وَارْزُقْني مِنْ حَيْثُ أَحْتَسِبُ ، وَمِنْ حَيْثُ لا أَحْتَسِبُ .

    خدايا ؛ تو ، تويى ؛ اميد ، جز از تو بريده شد ؛ و آرزوها ، جز در مورد تو ناكام گشت ؛ اى تنها مورد اطمينان كسى كه هيچ شخص مورد اطمينانى ندارد ؛ من نيز هيچ شخص مورد اعتمادى جز تو ندارم ؛ در كارم راحتى و گشايش و گريزگاهى قرار بده و از جايى كه گمان مى ‏برم و حتّى از جايى كه گمان نيز نمى‏ برم به من روزى و نصيب برسان .

سپس روى زمين سجده كن و بگو:

يا مُغيثُ، إِجْعَلْ لي رِزْقاً مِنْ فَضْلِكَ.

 اى فريادرس ؛ براى من روزى و نصيبى  از فضلت  قرار ده .

 پس خورشيدِ روز شنبه طلوع نخواهد كرد مگر با رزق و روزى تازه ‏اى كه برايت فراهم شده باشد .

    احمد بن مابنداذ - راوى اين حديث - مى‏ گويد : به ابو جعفر جناب محمّد بن عثمان بن سعيد عَمْرى قدس سره عرض كردم : اگر كسى بخواهد اين نماز و دعاى درخواست رزق را بخواند و در شهر مدينه نباشد ، بايد چه كند ؟

    فرمود : آقا و سرورمان رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم را در حرم امامى كه در شهر و سرزمين خودش است در قسمت بالاى سر آن امام زيارت كند .

    عرض كردم : اگر در شهر خودش قبر هيچ يك از امامان نباشد ، چه كند ؟

    فرمود : بعضى از مؤمنان نيكوكار و شايسته را زيارت كند ، و سپس به صحرا برود ، و در قسمت راست صحرا دستورى را كه در روايت آمده است اجرا كند ؛ ان شاء اللَّه اين كار باعث رستگارى و كاميابى او خواهد بود .(4)


4)  مصباح المتهجّد : 329 ، البلد الأمين : 475 .

 

 

 

 

 


 

    بازدید : 10315
    بازديد امروز : 5286
    بازديد ديروز : 5499
    بازديد کل : 102436403
    بازديد کل : 75899884